Na jaké komety se ještě můžeme těšit v roce 2023?

Kometa C/2022 E3 (ZTF) již zmizela z naší večerní oblohy a už nikdy u nás nebude pozorovatelná. Tato kometa dosáhla na přelomu ledna a února jasnosti okolo 5 mag a stala se tak objektem na hranici viditelnosti pouhým okem. Žádná podobně jasná kometa už letos přiletět nemá, nejjasnější kometu roku jsme tu tedy tím pádem pravděpodobně už měli. To ovšem neznamená, že ve zbytku roku nebudeme mít možnost se těšit na žádné komety. Zde je seznam těch, které by do konce roku mohly být pozorovatelné v malých dalekohledech a velkých binokulárech, jinými slovy že by měly dosáhnout alespoň 10-11 mag.

237P/LINEAR
Tato krátkoperiodická kometa bude v přísluní už 14. května, a to ve vzdálenosti necelých 1,99 AU od Slunce. Nejjasnější by však měla být až na začátku léta, kdy podle všeho dosáhne 10 mag. V té době bude vysoko na obloze v souhvězdí Orla, nejlépe pozorovatelná bude kolem půlnoci. Na přelomu června a července nám její pozorování ztíží absence astronomické noci.

C/2021 T4 (Lemmon)
Tuto kometu sem uvádíme spíše pro zajímavost. V létě by měla dosáhnout zhruba 8 mag, ale bude jen velmi obtížně pozorovatelná nad jižním obzorem. Nejjasnější bude v červenci, kdy bude dokonce nepozorovatelná. Malá šance se však naskytne při předpovídané jasnosti kolem 9 mag v červnu na ranní a v srpnu a v září na večerní obloze. Perihelem proletí 31. července ve vzdálenosti přibližně 1,48 AU od Slunce.

2P/Encke
Stará známá kometa, která se ke Slunci vrací zhruba jednou za tři a čtvrt roku. Naposledy jsme měli možnost ji spatřit v roce 2017, návrat v roce 2020 byl pro nás nepříznivý, kometa byla pozorovatelná jen z jižní polokoule. Tentokrát to bude mnohem lepší, kometa proletí perihelem 22. října, kdy bude ve vzdálenosti necelých 0,34 AU od Slunce, a bude pozorovatelná na naší ranní obloze. Spatřit ji budeme moct zhruba od srpna do října, jasnost komety se bude postupně zvyšovat, předpokládané hodnoty jsou 11-7 mag. Čím jasnější ale bude, tím níže se bude nacházet nad obzorem. Tento její návrat bude připomínat ten z roku 2013.

Kometa 2P/Encke na snímku Michaela Jägera z 8. listopadu 2013. Zdroj: aerith.net

C/2020 V2 (ZTF)
I s touto kometou pořád musíme počítat. O kometě jsme již psali v tomto článku, uvidíme ji od konce července do začátku října, a to spíše na ranní obloze. Poté se už dostane až příliš na jih. Kometa bude nejblíže ke Slunci jakožto nepozorovatelná, a to 8. května ve vzdálenosti téměř 2,23 AU. Když bude od nás znovu pozorovatelná, měla by mít opět jasnost 9-10 mag.

103P/Hartley
Asi to nejlepší, co nás ve zbytku letošního roku čeká. Jedná se o kometu, která v roce 2010 dosáhla ve svém nejlepším návratu až 4 mag a byla pozorovatelná dokonce i pouhým okem. Na tuto kometu jsme tehdy pořádali pozorovací kampaň. Po nepříznivém návratu v roce 2017 přichází letos opět návrat příznivý a kometa by měla dosáhnout až 7 mag, a to během podzimu, vysoko na naší obloze v souhvězdích Blíženců a Raka. Nejlepší pozorovací podmínky bude kometa mít ráno, ale viditelná bude už i kolem půlnoci. Do dosahu malých dalekohledů se dostane pravděpodobně v srpnu, od září do listopadu nebo prosince by měla být v dosahu obyčejných triedrů. Obří binokulár s průměrem objektivu kolem 10 cm by si s ní měl poradit ještě i na začátku příštího roku. V přísluní bude 12. října ve vzdálenosti zhruba 1,06 AU od Slunce.

62P/Tsuchinshan
Tato kometa by měla v podstatě kopírovat výše uvedenou, v maximu jasnosti okolo 7 mag však bude až na přelomu letošního a příštího roku, letos si jí tedy patrně tolik neužijeme. Perihelem proletí 25. prosince, kdy bude ke Slunci zhruba 1,26 AU daleko. Do dosahu velkých binokulárů se dostane patrně v říjnu nebo v listopadu a bude v něm pravděpodobně až do příštího dubna. I tato kometa bude po většinu času lépe viditelná ráno, na přelomu letošního a příštího roku bude vysoko na obloze v souhvězdí Lva.

Tohle je tedy seznam potenciálně jasných komet ve zbytku roku 2023. Jako téměř pokaždé upozorňujeme, že komety jsou nevyzpytatelné, a tak některá z výše uvedených komet může zklamat, nebo se případně může stát, že některá jiná příjemně překvapí. Další jasné komety pak přiletí na začátku roku 2024 – konkrétně 144P/Kushida, C/2021 S3 (PanSTARRS), 12P/Pons-Brooks a 13P/Olbers. V příštím roce navíc přiletí velmi zajímavá a teprve nedávno objevená kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). U těchto komet ale platí to samé, vývoj jejich jasnosti může být nakonec úplně jiný. Ke kometám roku 2024 se však podrobněji dostaneme někdy jindy.

Zdroj: aerith.net
Titulní obrázek: Snímek komety C/2022 E3 (ZTF), který pořídil José J. Chambó

0

Žádné komentáře

No comments yet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *