Aktuálně na obloze: (nejen) kometa C/2022 E3 (ZTF)

Začátek roku 2023 je úspěšný co do viditelnosti jasných komet na naší obloze. Všemu dominuje kometa C/2022 E3 (ZTF), jež se s maximální jasností okolo 5 mag stala objektem na hranici viditelnosti pouhým okem. Zapomínat bychom však neměli ani na další komety.

Kometa C/2022 E3 (ZTF) byla objevena 2. března 2022 průzkumným systémem Zwicky Transient Facility (ZTF) na observatoři Palomar. Jasnost komety při objevení byla 17,2 mag a prakticky okamžitě bylo jasné, že tato kometa zazáří na obloze severní polokoule na začátku roku 2023. Kometa splnila předpoklady a na přelomu ledna a února dosáhla jasnosti okolo 5 mag. V posledních dnech se kometa nacházela v souhvězdí Vozky a v kombinaci s hezkým počasím byla často pozorovaná mimo jiné i členy Společnosti pro MeziPlanetární Hmotu. Kromě autora tohoto článku ji několikrát pozorovali například Jakub Černý, Martin Mašek a nebo stále teprve 16letý Petr Lívanec. Právě poslední zmíněný kometu i vyfotil, a fotka stojí za to.

Kometa C/2022 E3 (ZTF) na snímku Petra Lívance. Vlevo dole se nachází i další kometa, a to C/2022 U2 (ATLAS), ale ta je jakožto velmi slabý a difúzní objekt jen těžko rozpoznatelná.

Od minulého týdne se počasí zhoršilo, ale v případě dalšího vyjasnění neváhejte a na kometu C/2022 E3 (ZTF) se určitě podívejte. Aktuálně se nachází v souhvězdí Býka, prošla těsně kolem Marsu a nyní je poblíž hlavní a nejjasnější hvězdy souhvězdí (Aldebaran) a tím pádem i kousek od známé hvězdokupy Hyády. Kometa má v současné době jasnost 6-7 mag, začíná tedy poměrně rychle slábnout. Do konce února ještě projde Orionem a na konci března v souhvězdí Eridanus zmizí z naší oblohy, přičemž potom už u nás nikdy nebude pozorovatelná. Na její spatření už tedy nezbývá moc času.

Na obloze ale máme i další komety. Vysoko na rozhraní Persea a Andromedy se nachází kometa C/2020 V2 (ZTF) s jasností 9-10 mag. Ta už pravděpodobně nezjasní, navíc i ona na konci března přestane být pozorovatelná, ale jen dočasně. Ve druhé polovině léta a na podzim bychom ji s podobnou jasností měli vidět znovu. Podobnou jasnost má i kometa C/2022 A2 (PanSTARRS), jež se nachází na rozhraní souhvězdí Cefea a Labutě. Zatímco ostatní komety zmíněné v tomto článku jsou lépe pozorovatelné večer, na tuto kometu je lepší si přivstat. Její pozorovací podmínky ovšem nejsou ideální, kometa bude navíc ztrácet výšku nad obzorem a začne i lehce slábnout. Jen jako zajímavost lze zmínit i kometu C/2022 U2 (ATLAS), která se v minulých dnech nacházela poblíž komety C/2022 E3 (ZTF). Její maximální jasnost byla na konci ledna okolo 10 mag, nyní je asi o 1 mag slabší a její slábnutí bude v dalších dnech a týdnech velmi rychlé. Navíc je tato kometa velice difúzní. Nachází se v souhvězdí Vozky.

První čtvrtina roku 2023 je tedy kometárně vydařená. Další takto zajímavé komety (a v takovém množství) uvidíme u nás ve střední Evropě pravděpodobně opět až na konci letošního roku, využijte tedy zbytku února a března k tomu, abyste si ještě užili těch současných.

Zdroj: aerith.net
Titulní obrázek: Kometa C/2022 E3 (ZTF) na snímku Michaela Jägera

2

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *