Další plachta nad našimi hlavami

Ivo Míček

Francouzská společnost GAMA ve spolupráci s CNES (Francouzská vesmírná agentura) a dalšími soukromými společnostmi, včetně CMA CGM (logistika) se postarala o konkrétní představení ambiciózního plánu technologického vývoje slunečních plachetnic, které hodlá využít pro výzkum těles Sluneční soustavy.

První satelit označený jako Gama Alpha se dostal na oběžnou dráhu 3. 1. 2023 díky nosné raketě SpaceX Falcon 9 – cestu absolvoval společně s dalšími 113 družicemi mise Transporter 6. Po dosažení oběžné dráhy ve výšce 550 km nad povrchem Země se z družice-cubesatu o velikosti 6U (pokud kupujete boty o velikosti 46, pak si umíte podobnou krabici lépe představit) a hmotnosti 11 kg rozvinula plachta o ploše 73,3 m2. Tloušťka plachty je 25 µm, odrazivost povrchu zajišťuje hliníková vrstva o síle 100 nm.

Malířova představa solární plachty ve vesmíru. (Kredit: Gama)

Nebylo to ale hned – nejprve proběhlo otestování spojení a dalších životních funkcí, pak byl satelit pomalu roztočen na 8 otáček za minutu a z vysunutého válce byly odmotány odstředivou silou wolframové zátěže, které vytáhly 4 trojúhelníkové plachty – viz video. Tuto fázi zachytily 4 kamery na povrchu satelitu, jenom samotné napínání plachet trvalo týden.

Prvotními cíli mise jsou ověření letových možností satelitu a jeho ovládání, díky letovým údajům též vylepšení algoritmů pro další simulace a řízení letu. Tyto výstupy poslouží pro následující misi Gama Beta, kde se bude dále rozvíjet navigace a manévrování v kosmickém prostoru. Poslední klíčový cíl je deorbitace družice – i na tak vysoké dráze působí zbytky atmosféry a postupně satelit zbrzďují až zanikne v pozemské atmosféře. Tento cíl bude rovněž sloužit pro další upřesnění budoucího “úklidu” nízké oběžné dráhy pomocí slunečních plachetnic. Samotná soudržnost a odolnost plachty bude rovněž předmětem sledování – plachta obsahuje řadu pomocných výztuží, které mají při průrazu mikrometeoroidem zabránit šíření ok.

Podle informací společnosti GAMA probíhal vývoj družice asi dva roky, procházel různými stádii vývoje prototypu, a především získání zkušeností se skládáním a umístěním plachty, stejně jako vývojem software pro řízení družice. Část řešení dodala litevská společnost NanoAvionics – elektrické systémy, telekomunikaci atp.

Další krok bude představovat družice Gama Beta, u které se díky již zmíněným cílům zaměřeným na navigaci manévrování na oběžné dráze kolem Země předpokládá vypuštění ve výšce kolem 1 100 km. Předpokládaný termín startu je plánován na rok 2025.

Ambice společnosti ale jdou dál – mise Gama Gamma by v roce 2026 měla zamířit k Venuši, mise Gama Delta pak v roce 2027 by měla vyrazit opačným směrem – k pásu planetek či měsícům velkých planet (diskutuje se Saturn) a vyvrcholením úsilí by měla být mise Gama Epsilon k tělesům Oortova oblaku plánovaná na rok 2030.

Podle podkladů společnosti GAMA.


Our Visitor

0 1 7 4 1 2
Users Today : 5
Users Yesterday : 6
Users Last 7 days : 40
Users Last 30 days : 178
Users This Month : 100
Users This Year : 653
Total Users : 17412
Views Today : 31
Views Yesterday : 34
Views Last 7 days : 335
Views Last 30 days : 1767
Views This Month : 1147
Views This Year : 5727
Total views : 51152
Who's Online : 0
Your IP Address : 146.70.164.136
Server Time : 2024-04-18
Comments are closed.