Astronomické inspirace na cestách (I) – Pisa

Cestuje-li laskavý čtenář Itálií, může si vybírat z nejrůznějších způsobů poznávání této úžasné země – ať už si vybere přírodu, historii, umění, architekturu nebo vědu a techniku, o vínu či jídle ani nemluvě. Ach ano, a někoho může napadnout i sport…

Pokud se rozhodne pro návštěvu měst spojených řekou Arno, jistě jeho volba na Florencii a Pisu bude spojena s úžasnými památkami a uměleckými díly. Pojďme se ale na tato města podívat skrze astronomii.

Návštěva Pisy je zpravidla soustředěna na prohlídku Piazza dei Miracoli s katedrálou a ikonickou nakloněnou zvonicí = šikmou věží, a tady je také nápor turistů největší.

Piazza dei Miracoli

Při pochůzkách městem se dá narazit i na rodný dům, sochy či pěkný mural Galilea. Samozřejmě – Galileo Galilei se zde 15.2.1564 narodil a působil v letech 1581 – 1585 na zdejší univerzitě.


Asi nemusím připomínat ilustrace pokusu s volným pádem těles pouštěných z nakloněné zvonice, kdy měl takto (údajně) demonstrovat nezávislost rychlosti jejich pádu na hmotnosti. Dnes se spíše považuje tento pokus za myšlenkový experiment, ale jeho pokusy s pohybem koulí na nakloněné rovině jsou zdokumentované a vedou k potvrzení téhož závěru. Zvonice byla využívána i jako gnómón pro měření slunečního času apohybu Slunce. Další úžasné pozorování hned “vedle” představuje Galileův zájem o zpřesnění měření času a využití kmitání kyvadla. V katedrále pozoroval pohyb zavěšeného lustru a jeho kmitání určoval pomocí počítání vlastního tepu.

Námět na hodinové kyvadlo – lustr v Katedrále Nanebevzetí Panny Marie

Galilei pak působil v Padově (1589 – 1610), po procesech byl odsouzen do domácího vězení ve své vile v Arcetri (dnes součást Florencie), kde i zemřel 8.1.1642.

Mural – Biblioteca e Centro documentazione per l’Africa
Torre Guelfa della Cittadella Vecchia
Deska na rodném domě G. Galilei

Další astronomická kapitola je v Pise spojena se jménem Giovanni Battista Donati.

Narodil se 16.12.1826 a jeho rodný dům se nachází trochu zastrčený na maličkém náměstí, které dnes nese jeho jméno.

Pamětní deska na rodném domě, kterou věnovali pisánští občané při příležitosti 100 let od narození G. B. Donatiho

Donati v Pise vystudoval univerzitu, další studia absolvoval ve Florencii, v r. 1852 se přesunul na observatoř ve Florencii – Arcetri (sic!), kde v r. 1864 byl jmenovám jejím ředitelem. Věnoval se spektroskopickým pozorováním Slunce, hvězd a komet, ale zvládal toho mnohem víc, a právě díky objevům komet je asi znám nejvíce.

Přiložená mapa dokumentuje výše zmíněná místa a odkazuje na další – např. EGO.

Děkuji aplikaci mapy.cz za možnost nastavení poloh astronomicky zajímavých míst.

P.S. Camposanto za katedrálou je jako pohřebiště zajímavé díky architektuře a nádherným freskám. Kosmografické zobrazení stvoření světa představuje ptolemaiovský systém, kde je uprostřed Země a tři známé kontinenty – Asie, Evropa, Afrika. Soustředné kružnice (sféry) pak symbolizují vodu, vzduch a oheň, následují sféry Měsíce, Merkura, Venuše, Slunce, Marsu, Jupitera a Saturna, sféra hvězd se zvířetníkovými souhvězdími, sféra Primum mobile, která uděluje pohyb všemu ostatnímu a sféry Empyreum s nebem, domovem andělů a Boha stvořitele mimo čas a prostor.

Křesťanská kosmogonie – freska Piera di Puccio z let (1389-1391)
Detail fresky

Opodál postává i socha Leonarda Fibonaccia z 19. stol., tak se mu dá poděkovat za nulu a aritmetiku vůbec.

Leonardo Fibonaccio (1170?-1250?)
Comments are closed.