Astronomické inspirace na cestách (I) – Pisa
Cestuje-li laskavý čtenář Itálií, může si vybírat z nejrůznějších způsobů poznávání této úžasné země – ať už si vybere přírodu, historii, umění, architekturu nebo vědu a techniku, o vínu či jídle ani nemluvě. Ach ano, a někoho může napadnout i sport…
Pokud se rozhodne pro návštěvu měst spojených řekou Arno, jistě jeho volba na Florencii a Pisu bude spojena s úžasnými památkami a uměleckými díly. Pojďme se ale na tato města podívat skrze astronomii.
Návštěva Pisy je zpravidla soustředěna na prohlídku Piazza dei Miracoli s katedrálou a ikonickou nakloněnou zvonicí = šikmou věží, a tady je také nápor turistů největší.
Při pochůzkách městem se dá narazit i na rodný dům, sochy či pěkný mural Galilea. Samozřejmě – Galileo Galilei se zde 15.2.1564 narodil a působil v letech 1581 – 1585 na zdejší univerzitě.
Asi nemusím připomínat ilustrace pokusu s volným pádem těles pouštěných z nakloněné zvonice, kdy měl takto (údajně) demonstrovat nezávislost rychlosti jejich pádu na hmotnosti. Dnes se spíše považuje tento pokus za myšlenkový experiment, ale jeho pokusy s pohybem koulí na nakloněné rovině jsou zdokumentované a vedou k potvrzení téhož závěru. Zvonice byla využívána i jako gnómón pro měření slunečního času apohybu Slunce. Další úžasné pozorování hned “vedle” představuje Galileův zájem o zpřesnění měření času a využití kmitání kyvadla. V katedrále pozoroval pohyb zavěšeného lustru a jeho kmitání určoval pomocí počítání vlastního tepu.
Galilei pak působil v Padově (1589 – 1610), po procesech byl odsouzen do domácího vězení ve své vile v Arcetri (dnes součást Florencie), kde i zemřel 8.1.1642.
Další astronomická kapitola je v Pise spojena se jménem Giovanni Battista Donati.
Narodil se 16.12.1826 a jeho rodný dům se nachází trochu zastrčený na maličkém náměstí, které dnes nese jeho jméno.
Donati v Pise vystudoval univerzitu, další studia absolvoval ve Florencii, v r. 1852 se přesunul na observatoř ve Florencii – Arcetri (sic!), kde v r. 1864 byl jmenovám jejím ředitelem. Věnoval se spektroskopickým pozorováním Slunce, hvězd a komet, ale zvládal toho mnohem víc, a právě díky objevům komet je asi znám nejvíce.
Přiložená mapa dokumentuje výše zmíněná místa a odkazuje na další – např. EGO.
P.S. Camposanto za katedrálou je jako pohřebiště zajímavé díky architektuře a nádherným freskám. Kosmografické zobrazení stvoření světa představuje ptolemaiovský systém, kde je uprostřed Země a tři známé kontinenty – Asie, Evropa, Afrika. Soustředné kružnice (sféry) pak symbolizují vodu, vzduch a oheň, následují sféry Měsíce, Merkura, Venuše, Slunce, Marsu, Jupitera a Saturna, sféra hvězd se zvířetníkovými souhvězdími, sféra Primum mobile, která uděluje pohyb všemu ostatnímu a sféry Empyreum s nebem, domovem andělů a Boha stvořitele mimo čas a prostor.
Opodál postává i socha Leonarda Fibonaccia z 19. stol., tak se mu dá poděkovat za nulu a aritmetiku vůbec.