Astronomické inspirace na cestách (IV) – Toruň

Pokud se vypraví turista do Toruně – ať už cestou k Baltu, nebo od něj, a nebo ještě lépe sem zamíří cíleně, vždyť jde o památku světového dědictví UNESCO – pak se nemůže nepotkat s historií dalšího astronomického velikána Mikuláše Koperníka.

Toruň je jeho rodným městem, Koperník se zde narodil 19.2.1473 (a zemřel 24.5.1543 ve Fromborku). Díky strýci (pozdějšímu varmijskému biskupovi) dokončil v r. 1491 farní školu u sv. Jana v Toruni (dnes katedrála sv. Jana Křtitele a sv. Jana Evangelisty) a odešel do Krakova, kde studoval na Jagellonské univerzitě matematiku a astronomii – univerzitu dokončil v r. 1495.

Křtitelnice v bazilice sv. Janů, která si malého Mikuláše zřejmě pamatuje…
Jednoručičkové hodiny baziliky sv. Janů – zde bývala farní škola.
Koperníkova socha před univerzitou v Krakově.

Pak pokračoval ve studiíích práv v Boloni a Padově, zde se dále pouští do studia medicíny. V roce 1503 se nakonec ve Ferraře stal doktorem kanonického práva a v témže roce dokončil i studium medicíny v Padově.

V r. 1507 se vrací a stává se osobním lékařem varmijského biskupa a zároveň si píše poznámky a komentáře k teorii pohybu nebeských těles – je to první náčrt heliocentrické teorie, kterou dále šíří v mnoha dopisech. Od r. 1510 působí ve Fromborku, působí zde jako kanovník a lékař, věnuje se též správě církevních majetků.

Ve Fromborku si pořídil dům a buduje zde astronomickou pozorovatelnu a shromažďuje astronomické přístroje. V roce 1514 začíná psát první knihu De Revolutionibus Orbium Coelestium.

Vraťme se ale do Toruně. Historická budova – Dom Kopernika, č.p. 17, kde se měl údajně Koperník narodit v rodině kupce – podle polského výkladu, je dnes muzeum věnované jeho životu a dílu. Německý náhled říká, že Niklas Koppernigk se narodil v protějším domě, č.p. 30, kde je dnes kavárna.

Koperníkova pracovna

A když se vyjde na ulici z Domu Kopernika, dají se hned vedle koupit perníky Kopernika (pevné i “kapalné”), jedná se o tradiční a pro Toruň příznačnou komoditu (asi jako u nás v Pardubicích).

Další významné místo představuje středověká radnice s vyhlídkovou věží na Staroměstském náměstí – opět je to báječná rozhledna – u její paty se dále nachází socha M. Koperníka z r. 1853 s nápisem:  “Nicolaus Copernicus Thorunensis, terrae motor, solis caelique stator” – “Mikuláš Koperník Toruňský, pohnul Zemí, zastavil Slunce i nebesa”.

V budově radnice se dále nachází muzeum, kde se dají rovněž najít předměty odkazující na slavného rodáka. Pokud bychom odbočili k řece Visle, dojdeme k hradbám a podél nich ke Křivé věži. I tato okolnost (náklon o 1,4, m) je vztahována ke Koperníkovi – tehdejší klér toto vysvětloval jako trest městu za kacířské heliocentrické myšlenky.

Děkuji aplikaci mapy.cz za možnost nastavení poloh astronomicky zajímavých míst.

A to by nebylo snad ani možné, aby v Toruni nebylo i planetárium – samozřejmě je zaměřeno na astronomické projekce a vzdělávací programy, ale je zde i druhá budova Geodium, která představuje interaktivní expozice z geologie a dalších přírodních věd.

Ačkoliv byly Koperníkovy myšlenky představeny papeži Klementovi VII v r. 1533, a král potvrdil Koperníkovu kandidaturu na biskupa v r. 1537, v roce 1539 byl Koperník obviněn z konkubinátu a připravoval se s ním kanonický proces, hospodyni musel propustit. V roce 1541 provedl Koperník svoje poslední astronomické pozorování zatmění Slunce ve Fromborku. V roce 1542 vyšly tiskem první dva archy Revolutionibus, Mikuláš Koperník posílá do Norimberka předmluvu dedikovanou papeži Pavlu III, vydání celého díla r. 1543 zastihlo Koperníka už vážně nemocného a údajně skonal po té, co viděl poslední stránky. Jeho Dē Revolutionibus orbium coelestium představuje pro církev na dalších 100 let nepřijatelné myšlenky, a od r. 1616 je na Indexu zakázaných knih. Církev ji povoluje znovu tisknout až r. 1820, z Indexu titul mizí téměř 300 let po jeho smrti, v r. 1835.

P.S. Frombork je malé městečko na břehu Viselské laguny, která navazuje na Gdaňský záliv. Koperník zde žil na Katedrálním vrchu (Wzgórze Katedralne), od r. 1510 do své smrti v r. 1543, s epizodou správce křižáckého hradu v Olštýně v letech 1516-1521.

Opevnění katedrály tvoří i věž, kde si Koperník zřídil pozorovatelnu, v katedrále Nanebevzetí Panny Marie a svatého Ondřeje ve Fromborku se nachází jeho epitaf a moderní náhrobek.

Muzeum Mikuláše Koperníka se nachází v bývalých kanovnických budovách a zahrnuje výstavy věnované Koperníkovi, jeho astronomickým objevům a historii astronomie. V bývalé zvonici se nachází planetárium a astronomická pozorovatelna.

Comments are closed.