Je libo jedna, nebo dvě velké komety?

Dlouho očekávaná kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) je na dobré cestě, abychom ji mohli za přibližně dva týdny obdivovat jako první skutečně „velkou kometu“ od roku 1997 na naší obloze. Nyní to však vypadá, že bychom se mohli těšit i na další takovou kometu už v listopadu!

Včera se na stránce PCCP objevil objev nové potenciální komety. Těleso objevil 27. září hlídkový systém ATLAS a zatím mu nebylo přiřazeno oficiální jméno, proto má provizorní označení A11bP7I. Při objevu okamžitě upoutalo pozornost! Objekt byl totiž nalezen v sektoru oblohy, kde očekáváme komety z Kreutzovy skupiny, a první pozorování naznačuje, že patří právě k této skupině.

Kreutzova skupina komet pochází z jedné gigantické komety, kterou její dráha zavedla do těsné blízkosti Slunce. Slunce ji svými slapovými silami a extrémní teplotou, která může dosáhnout až 3000°C, roztrhalo na několik větších úlomků a roj malých částic. Větší tělesa se vracejí s periodami několika stovek let a dále se kaskádově rozpadají, čímž vznikl proud částic rozptýlených podél celé dráhy původní komety. Od doby, kdy blízkost Slunce pozorujeme pomocí koronografů, vidíme každý rok desítky minikomet z tohoto proudu, které se u Slunce vypařují. Větší tělesa jsou známá z dřívějších dob; pokud se větší úlomek dostane blízko ke Slunci, přežije průlet, ale ztratí velké množství hmoty, můžeme pozorovat jasnou kometu s výrazným a dlouhým ohonem. V 19. století byly pozorovány čtyři zástupci této skupiny, ve 20. století tři, přičemž nejznámější byla slavná kometa Ikeya-Seki, která byla viditelná na denní obloze s jasností srovnatelnou s Měsícem v úplňku, hned vedle Slunce. Poslední větší těleso z této skupiny byla kometa C/2011 W3 (Lovejoy), která patřila k menším tělesům. Po průletu se rozpadla, ale prach z jejího rozpadu vytvořil „kometu bez hlavy“ s velmi dlouhým a jasným ohonem.

Zatím byly pouze dvě komety z této skupiny objeveny před nejtěsnějším přiblížením ke Slunci. Už samotný fakt, že je kometa objevena takto daleko od Slunce, znamená, že se můžeme těšit na parádní nebeskou show, protože se určitě jedná o větší těleso. Bohužel je dráha komet z Kreutzovy skupiny příznivější pro pozorovatele kolem rovníku a na jižní polokouli, takže na největší show si u nás můžeme nechat zajít chuť. Přesto však můžeme spatřit velmi zajímavý úkaz. Nová kometa by měla projít perihelem za měsíc, 28. října, což je velmi podobné datum jako u komety Ikeya-Seki (21. října). Podmínky pozorovatelnosti obou komet budou tedy velmi podobné. Zároveň je tato kometa ve stejné vzdálenosti od Slunce podstatně aktivnější (minimálně o 2-3 mag jasnější), než byla kometa C/2011 W3 (Lovejoy), takže je šance, že bude i jasnějším a výraznějším objektem na obloze, srovnatelným s historickými velkými kometami z této skupiny.

I když tato kometa zatím nemá oficiální označení, významné osobnosti už vyjadřují přesvědčení, že skutečně patří ke Kreutzově skupině. Napovídá tomu i další faktor – rychlé zjasňování poměrně blízko od Slunce, což je typické pro komety, které v minulosti prošly výrazným „žehem“ od našeho Slunce, který zbavil povrch komety těkavých látek. K aktivaci těchto zásob v jádru komety je pak třeba více tepla.

Co to znamená pro nás? Jaké budou podmínky pozorování? Kometa je nyní viditelná menšími dalekohledy jako mlhavá skvrnka, ale u nás pouze nízko nad obzorem. Jak se bude blížit ke Slunci, bude zjasňovat, ale zároveň se bude zhoršovat její poloha. V období kolem přísluní může dosáhnout jasnosti větší než Venuše a teoreticky by mohla být viditelná i na denní obloze. O to se ovšem nepokoušejte bez odborné pomoci na hvězdárně, protože kometa bude blízko Slunce a hrozí riziko poškození zraku!

Po průletu perihelem začne kometě růst dlouhý a jasný ohon. U komet Kreutzovy skupiny často nezáleží na jasnosti samotné hlavy, protože ohon bývá podstatně výraznější. U těchto komet má často podobu „šavle“. Je také možné, že i když bude hlava komety pod obzorem, budeme moci pozorovat špičku ohonu nad obzorem. O jeho vyhledání se můžete pokusit ráno na východním obzoru od cca 2. listopadu po 5:50 SEČ. V dalších dnech bude kometa výše nad obzorem a v tento čas by měla vyjít i hlava komety. Hlavní období viditelnosti komety bude do poloviny listopadu. Vždy však bude jen nízko nad obzorem, a k jejímu vyhledání budeme potřebovat dobrý výhled bez mraků. Sledujte vývoj kolem komety a novinky, aby se předpověď potvrdila.

New Kreutz – 2024 09 29 2.40 UT Dennis Möller exposed 15×60 seconds with his self-made 12″/2.8 astrograph. The color camera shows a nice tail next to the 2′ coma. Image : Möller, Jäger, Rhemann

Kometa Ikeya-Seki ze severní polokoule: https://www.flickr.com/photos/whiskey_creek_observatory/43402964511 

Kometa Ikeya-Seki ze severní polokoule: https://www.flickr.com/photos/whiskey_creek_observatory/43402964511 

Kometa C/2011 W3 (Lovejoy) a mléčná dráha:https://www.rocketstem.org/2020/12/19/ice-and-stone-comet-of-week-52/

Comments are closed.