Meteors Online – november 2024
Vyšlo 6. číslo časopisu eMetN Meteor Journal pro rok 2024. Uvádím stručný obsah jednotlivých příspěvků.
![](https://kommet.cz/wp-content/uploads/2024/12/image-5-723x1024.png)
Možný nový meteorický roj v Malém medvědu
![](https://kommet.cz/wp-content/uploads/2024/12/image-6-1024x551.png)
Dne 24. září 2024 zaznamenaly běloruské a ukrajinské video meteorické sítě potenciální nový meteorický roj. Radiant, se souřadnicemi α = 238,4° a δ = +77,4°, se nachází v souhvězdí Malého medvědu poblíž hvězdy ζ UMi. Pozorování zahrnovala tři párové meteory zaznamenané Běloruskou meteorickou sítí a další párový meteor pozorovaný ukrajinským astronomem. Meteory měly průměrnou geocentrickou rychlost 31,1 ± 1,1 km/s. Tento potenciální nový roj by mohl souviset s rojem epsilon-Ursae Minoridy (EPU), slabým meteorickým rojem s radiantem o 6 stupňů severněji.
Sprška meteorického roje Záříjové psi-Kasiopeidy v roce 2024
![](https://kommet.cz/wp-content/uploads/2024/12/image-7.png)
Dne 4. září 2024 byla ve Spojených státech sítěmi CAMS Kalifornie a Lowell Observatory CAMS detekována sprška meteorického roje v souhvězdí Kasiopea. Tento roj byl pojmenován Záříjové psi-Kasiopeidy. Sprška měla krátké trvání a trvala mezi délkou Slunce 161,88 a 162,14 stupňů. Tento roj má nízkou úroveň aktivity v jiných letech, ale v roce 2014 se také projevil sprškou. Mateřské těleso roje je kometa z rodiny Jupiteru, která dosud nebyla objevena.
Pozorování spršky meteorického roje Záříjové psi-Kasiopeidy sítí SonotaCo v Japonsku
![](https://kommet.cz/wp-content/uploads/2024/12/image-8.png)
Japonská síť SonotaCo pozorovala 4. září 2024 spršku meteorického roje Záříjové psi-Kasiopeidy. Během osmihodinové spšky zaznamenaly videokamery sítě SonotaCo šest společných meteorů. Jeden meteor byl zaznamenán se spektrem, které odhalilo časné uvolnění sodíku, což naznačuje, že meteoroid byl křehký. V rádiových pozorováních byly také detekovány vícenásobné ozvěny tohoto meteoru. Na základě pozorovaných drah byla sprška aktivní mezi slunečními délkami 162,07 a 162,38 stupňů. V minulých datech byl na těchto souřadnicích pozorován slabý každoroční meteorický roj. Asteroid 2010OA101 má podobnou dráhu jako tento roj a je možným kandidátem na mateřské těleso. Proud meteoroidů a navrhované mateřské těleso mají velký prostorový odstup, ale ostatní parametry dráhy jsou pozoruhodně podobné, což naznačuje možnou souvislost. Mateřské těleso může být neaktivní kometární objekt, přičemž pozorované meteoroidy jsou odlehlými částicemi prachové stopy.
Meteorický roj pocházející z asteroidu 2024 RW1
![](https://kommet.cz/wp-content/uploads/2024/12/image-9.png)
Japonská síť SonotaCo identifikovala meteorický roj spojený s asteroidem 2024 RW1 (CAQTDL2). Asteroid byl pozorován několik hodin před vstupem do atmosféry nad Filipínami jako 9. podobný případ. Síť SonotaCo pozorovala přibližně 15 meteorů s podobnými drahami a dva z těchto meteorů byly zachyceny se spektry, které odhalily typ spektra bohatý na sodík. Aktivita tohoto meteorického roje vrcholila mezi 5. a 7. zářím, ačkoliv pozorování z jedné stanice na Mauna Kea také zaznamenala přibližně 30 meteorů z této skupiny mezi 4. a 6. zářím. Zdá se, že pozorované meteory spojené s asteroidem 2024 RW1 patří do tří skupin: Skupiny A a B jsou severojižní skupiny, zatímco skupina C se liší v ω a Ω o 180 stupňů. Asteroid 2024 RW1 má velmi podobnou dráhu jako meteorický roj SAQ#475, což naznačuje možnou souvislost. Na základě podobných drah a pomalé rychlosti pozorovaných meteorů je asteroid 2024 RW1 pravděpodobně mateřským tělesem těchto souvisejících meteorických rojů.
Meteorview – nový nástroj pro vizualizaci meteorů pro Globální meteorickou síť
![](https://kommet.cz/wp-content/uploads/2024/12/image-10-1024x702.png)
Meteorview je nově vyvinutý nástroj pro vizualizaci trajektorií meteorů z Globální meteorické sítě (GMN). Aplikace nabízí různé možnosti filtrování a zobrazení, včetně pozemních grafů, map radiantů a datových tabulek. Meteorview využívá databázi SQL a engine založený na pythonu hostovaný na externím serveru. Nástroj umožňuje uživatelům přístup ke všem datům o trajektoriích meteorů GMN sahajícím až do roku 2021, kdy řešitel začal archivovat data.
![](https://kommet.cz/wp-content/uploads/2024/12/image-11-1024x556.png)
Pozemní grafy Meteorview poskytují globální pohled na trajektorie meteorů, které lze přizpůsobit pomocí různých možností základní mapy. Uživatelé mohou filtrovat data podle data, sluneční délky, ID stanice, roje a souřadnic radiantu. Nástroj zobrazuje umístění stanic GMN, barevně odlišená podle jejich aktuálního stavu, a polygony zorného pole (FOV) pro každou stanici v různých výškách. Funkce grafu radiantu vizualizuje vypočítané radianty meteorů na mapě oblohy. Uživatelé si mohou vybrat typ barevného kódování, například meteorický roj, čas nebo rychlost. Meteorview nabízí interaktivní funkce, které uživatelům umožňují přístup k podrobným informacím o konkrétních meteorech a stanicích kliknutím na jejich příslušné značky na grafech.
Software MetLab
![](https://kommet.cz/wp-content/uploads/2024/12/image-12-1024x745.png)
Software MetLab, vytvořený Gáborem Kővágó, je nástroj určený pro výpočty související s meteory. Autor používá MetLab denně pro události v Maďarsku a okolních zemích. Software umí transformovat souřadnice, vizualizovat světelné křivky, vypočítávat parametry trajektorie a v případě potřeby simulovat temnou dráhu meteoritu.
MetLab se vyznačuje uživatelským rozhraním se samostatnými okny pro každou funkci, což umožňuje přizpůsobení a flexibilní uspořádání obrazovky. Okno Základní data zpracovává vstup dat o pádu meteorů, převody souřadnic a přístup k dalším funkcím prostřednictvím hlavní nabídky. Uživatelé mohou zadávat data pozorování, souřadnice na obloze a MetLab automaticky převádí data do formátu čitelného UFOOrbit.
MetLab také obsahuje okno Trajektorie, kam uživatelé mohou zadat počáteční a koncový bod pádu meteoru a jeho trvání, což softwaru umožňuje vypočítat délku přímky a vzdálenost uraženou po povrchu. Software dokáže dokonce generovat soubory KML pro 2D a 3D vizualizace trajektorie v Google Earth.
Software se také může pochlubit oknem Analýza obrazu, kde uživatelé mohou zpracovávat fotografie meteorů a generovat světelné křivky z pixelových dat. Světelné křivky lze dále analyzovat s odečtením světla pozadí a úpravou os pro zvýšení detailů. Software MetLab zahrnuje funkce pro výpočet hmotnosti na základě fotografických a dynamických odhadů hmotnosti. U meteoritů dokáže MetLab modelovat jejich temný let pomocí parametrů vypočítaných z trajektorie s využitím dat o atmosférickém větru z měření balónů, satelitních dat a meteorologických modelů. Výsledky simulace temného letu lze exportovat v různých formátech, včetně CSV a KML, což umožňuje vizualizaci rozptylové oblasti.
Shrnutí zprávy CAMS-BeNeLux za srpen 2024
![](https://kommet.cz/wp-content/uploads/2024/12/image-13.png)
Síť CAMS-BeNeLux zaznamenala v srpnu 2024 velmi úspěšný měsíc, během kterého zachytila rekordní počet meteorů a vygenerovala nejvíce sprnových drah od roku 2012. Síť shromáždila 18 522 drah, přičemž nejvyšší počet drah (2 882) byl shromážděn v noci z 12. na 13. srpna. Tento úspěch byl připsán příznivým povětrnostním podmínkám a rozšíření sítě o sedm nových stanic ve východní Anglii. Rozšíření sítě vedlo k komplexnějšímu pokrytí, zejména na jihozápadě Nizozemska. Během maxima Perseid síť také pozorovala aktivitu nově objeveného meteorického roje nu Kapricornid, přičemž získala 19 drah meteorů.
Shrnutí zprávy CAMS-BeNeLux za září 2024
Síť CAMS-BeNeLux shromáždila v září 2024 celkem 9 921 drah, což je druhý nejlepší výsledek za září. Přestože v září nejsou v činosti žádné silné meteorické roje, stále byla zaznamenána značná sporadická meteorická aktivita. Měsíc se vyznačoval proměnlivými povětrnostními podmínkami, což mělo za následek, že v některých nocích bylo napozorováno mnoho dat a v jiných bylo shromážděno jen velmi málo drah. K těmto silným výsledkům přispělo i rozšíření sítě do Velké Británie v předchozím měsíci. V Heesch v Nizozemsku byla instalována další kamera RMS, která dále zvýšila pokrytí na severozápadě NL.
Shrnutí zprávy CARMELO za srpen 2024
![](https://kommet.cz/wp-content/uploads/2024/12/image-14-1024x445.png)
Síť CARMELO, která využívá SDR radiové přijímače k detekci meteorických ozvěn, zaznamenala v období od 11. do 13. srpna 2024 výrazný nárůst meteorické aktivity, což odpovídá meteorickému roji Perseid. Vysoká rychlost Perseid vedla k přesyceným ozvěnám, z nichž některé vykazovaly i fragmentaci. Analýza čelních ozvěn a Dopplerova jevu poskytla poznatky o velikosti a trajektorii meteoroidů. Zjištění sítě potvrzují modely, že Země se setkává se starými vlákny komety Swift-Tuttle.
Shrnutí zprávy CARMELO za září 2024
Síť CARMELO pozorovala v září 2024 rádiovou meteorickou aktivitu, především z meteorického roje epsilon-Perseid. Tento roj dosáhl vrcholu 10. září. Zpráva se zabývala také vlivem geomagnetické bouře z května 2024 na pozorování sítě a zaznamenala pokles počtu přijatých signálů v době vrcholu bouře. Autoři doufají, že síť rozšíří, aby bylo možné získat kvalitnější data.
Pozorování rádiových meteorů: srpen a září 2024
Zprávy o pozorováních rádiových meteorů v srpnu a září 2024 popisují zjištění Felixe Verbelena z Kampenhoutu v Belgii, kde používal frekvenci 49,99 MHz VVS-antény. Srpen se vyznačoval prudkým nárůstem aktivity, zejména během meteorického roje Perseid, kdy bylo zaznamenáno mnoho odrazů s dlouhým trváním. Během srpna bylo zaznamenáno 68 odrazů o délce více než minutu, s výrazným vrcholem 13. srpna. Září se oproti tomu vyznačovalo absencí silných meteorických rojů, nicméně stále vykazovalo zajímavou aktivitu menších rojů a značný počet dlouhých odrazů, přičemž 17 odrazů překročilo délku trvání jedné minuty. Verbelenovy zprávy obsahují podrobné grafy denních a hodinových počtů odrazů, které rozlišují mezi “všemi” odrazy a “hustými” odrazy. Zvýrazňují také vnější faktory, jako jsou sluneční erupce a sporadické události E, které ovlivnily šíření rádiových vln během pozorovacích období.
Denní bolid 4. srpna 2024 v Japonsku, zaznamenaný SonotaCo Network
![](https://kommet.cz/wp-content/uploads/2024/12/image-15.png)
4. srpna 2024 v 3:18:11 UT pozorovala síť SonotaCo v Japonsku denní bolid pomocí sítě videokamer, včetně jedné vysoce citlivé kamery, která není součástí sítě. Výpočty dráhy určily, že bolid byl sporadický, ale že jako mateřské těleso připadá v úvahu blízkozemní asteroid 2022QX4. Trvání bolidu bylo něco málo přes dvě sekundy a jeho vypočítaný radiant měl odchylku 1,5 stupně. V některých oblastech byl několik minut po bolidu hlášen výbuch a vibrace. Je možný dopad meteoritu.
O prachových stopách bolidů
Článek zkoumá fenomén stop meteoritů, které jsou považovány za vzácné a svědčí o pádech meteoritů. Na rozdíl od plynových stop, které jsou viditelné pouze v noci, prachové stopy jsou viditelné během dne nebo za soumraku a vypadají jako světlé nebo tmavé mraky v závislosti na úhlu dopadu slunečního světla. Tyto stopy se typicky tvoří, když velké meteoroidy pronikají hluboko do atmosféry a zanechávají za sebou stopu prachových částic. Na základě rozsáhlých pozorování autoři zdůrazňují rozdíl mezi prachovými stopami, které často vznikají při pádech meteoritů, a stopami plynu produkovanými běžnými meteory, které se zcela vypaří v atmosféře. Článek podtrhuje možnost výpočtu místa dopadu meteoritu z detekce(souřadnic) prachové stopy.
Analýza velmi jasných meteorů pozorovaných od března do září 2024 sítí Southwestern Europe Meteor Network
![](https://kommet.cz/wp-content/uploads/2024/12/image-16-1024x1008.png)
Článek, napsaný pomocí programu umělé inteligence AIMEE, se zabývá analýzou dvanácti jasných bolidů, které v období od března do září 2024 pozorovala Jihozápadní evropská meteorická síť (SWEMN). SWEMN využívá řadu automatizovaných kamer a spektrografů na pozorovacích stanicích po celém Španělsku k analýze fyzikálních a chemických vlastností meteoroidů vstupujících do zemské atmosféry. Článek podrobně popisuje atmosférickou trajektorii, radiant a orbitální parametry 12 z těchto meteorů, jejichž absolutní magnituda se pohybovala v rozmezí od -7 do -14. Některé z těchto bolidů byly dostatečně jasné na to, aby mohly být považovány za potenciální události produkující meteority.
Z dvanácti meteorů bylo šest klasifikováno jako sporadické, což znamená, že jejich orbitální parametry a souřadnice radiantu neodpovídaly žádnému ze zavedených meteorických rojů. Tři meteory byly spojeny se zavedenými meteorickými roji: meteor “Casa-Lluna” s rojem Eta Virginid, meteor o magnitudě -8 s rojem Alfa Kapricornid a meteor “Casa-Lluna” s rojem Eta Virginidů. Zbývající tři meteory nemohly být s jistotou přiřazeny ke konkrétnímu roji, ale měly orbitální charakteristiky naznačující kometární původ. Článek zdůrazňuje významnou roli SWEMN při sledování a analýze těchto jasných meteorů, která přispívá k našemu pochopení složení, trajektorií a původu meteoroidů.