Maximum jasnosti komety C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) se blíží
U této komety se s ohledem na velká očekávání vyskytlo mnoho pochybností o její integritě či dosažené jasnosti. S ohledem na aktuální data už ale můžeme poměrně dobře predikovat co uvidíme a pokusím se odpovědět na základní otázky:
1. Přežije kometa průlet perihelem?
Nyní můžeme téměř s absolutní jistotou říct že ano a to na základě velmi spořádáné světelné křivky, dostatečným odstupem 2 mag a více od Bortleho limitu přežití a při porovnání s jinými kometami nad tímto limitem, které se rozpadly, jako například C/1999 S4 (LINEAR).
2. Jak bude kometa jasná?
Vizuální pozorování z intervalu 100 dní před průchodu perihelem dávají tyto magnitudové parametry:
H0=6.45 mag, n=3.13 [-100, 0]
H0=7.3 mag, n=4 [0, inf]
Na základě nich by měla dosáhnout maxima jasnosti 2.7 mag.
3. Jak se na jasnosti projeví dopředný rozptyl?
Kometa má R-V barevný index 0.4-0.5 mag, což značí silně prachovou kometu, podobně jako C/2011 L4 (PanSTARRS) a lze tedy očekávat zvýšení jasnosti dopředným rozptylem v rozsahu předpovězeným J. Marcusem.
Efemerida pro 15 v.d. a 50 s.s. při započtení efektu dopředného rozptylu na nejlepší čas pozorovatelnosti na konci/začátku občanského soumraku:
4. Kde a kdy tedy kometu hledat?
První období viditelnosti od nynějška do 8. října, bude kometa viditelná na začátku občanského soumraku za podmínek srovnatelných s horšími elongacemi planety Merkur, nicméně s ohledem na efekt dopředného rozptylu je šance na její pozorování.
Druhé období viditelnosti začíná večer na začátku občanského soumraku 10. října, kdy bude možné poprvé teoreticky pozorovat z hor, v dalších dnech dojde k výraznému zlepšení viditelnosti, ale kometa bude slábnout. Bude se pohybovat v Panně, Hadu a Hadonoši.