Komety aktuálně – 1/2024

V první polovině letošního roku se na naší obloze ukázalo hned několik zajímavých komet. Vypíchnout musíme zejména kometu 12P/Pons-Brooks, která na začátku jara dosáhla až 4 mag. Pouhým okem byla vzhledem k tomu, že se nacházela jen nízko na večerní obloze, pozorovatelná obtížně, některým pozorovatelům se to ale podařilo. Nyní však před námi stojí zásadní otázka – byla to nejjasnější kometa roku 2024, nebo ještě ne?

Téměř jistě ji nepřekoná 13P/Olbers, nejjasnější kometa, kterou aktuálně můžeme spatřit z našich zeměpisných šířek. V maximu jasnosti dosáhla v červenci až téměř 6 mag, zjasnila tedy více, než se očekávalo. I ona se ale nachází jen nízko na večerní obloze, kolem 10 stupňů nad obzorem na začátku astronomické noci. Lepší je ji tedy pozorovat ještě během astronomického soumraku, kdy se pohybuje kolem přijatelných 20 stupňů vysoko. Tato kometa se nyní nachází v nohou souhvězdí Velké Medvědice a s jasností okolo 7 mag je stále v dosahu i menších triedrů. Bude však slábnout a její pozorovací podmínky se budou zhoršovat. Během srpna a září projde přes Vlasy Bereniky do Pastýře a v průběhu podzimu se dostane do Panny, Hada a Hadonoše. Mezitím už ale zeslábne z dosahu malých dalekohledů a zhruba v průběhu října se ztratí z naší večerní oblohy.

Většina těch, kteří čtou tento článek, je ale pochopitelně zvědavá hlavně na kometu C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). Ta měla na jaře krizi, několik měsíců zůstávala na jasnosti kolem 10 mag a někteří astronomové jí předpovídali dokonce zánik. Kometa však chytila druhý dech a nyní se její jasnost pohybuje u 8-9 mag. Bohužel ji aktuálně už asi měsíc nespatříme ze severní polokoule, to, co se s ní bude dít v dalších týdnech, je ale pro nás klíčové. Dne 27. září proletí perihelem ve vzdálenosti zhruba 0,39 AU od Slunce. Pokud tento průlet přežije, objeví se u nás v říjnu na večerní obloze při jasnosti, kterou japonský odborník na komety Seiichi Yoshida nyní predikuje na 2 mag. Ve zbytku roku by pak kometa podle všeho rychle zeslábla až někam k 10 mag, tohle všechno je ale nutné brát s rezervou. Nyní je potřeba doufat, že kometa nezklame.

Ostatní komety, které se aktuálně nacházejí na naší obloze, jsou slabší než 12 mag, nemůžeme je tedy zařadit do kategorie jasných. A co se výhledu do zbytku roku týče, vypadá to, že jediná kometa s potenciálem stát se relativně jasným objektem viditelným alespoň v obřích binokulárech, je 333P/LINEAR, jež by měla v prosinci dosáhnout jasnosti kolem 9 mag. Zde si ale musíme počkat na to, co nám tato kometa nakonec předvede.

Zdroj: aerith.net

Titulní obrázek: Kometa 13P/Olbers, jak ji vyfotil Roland Fichtl

0

Žádné komentáře

No comments yet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *