Pamatujete si na své “poprvé”, tedy kdy jste se dozvěděli o meteoritu ve vašem okolí? Pro mne to bylo setkání v polovině 70. let minulého století s prof. Rudolfem Lukešem, zakladatelem a prvním ředitelem hvězdárny ve Veselí nad Moravou, díky kterému jsem se nadchl pro astronomii, tím pádem i pro skutečnost, že kousek od Veselí spadl kámen z nebe, který je dokonce dodnes známý a uložený ve Vídni – jako meteorit Wessely…
Další potvrzení přinesla kniha “Meteority a jejich výskyt v Československu” od RNDr. Karla Tučka, CSc., která vyšla v nakladatelství Academia v r. 1981 a kde se k mému úleku uvádí rovněž tento meteorit, ale s názvem Vnorovy (1831). Pravdou je, že se zde uvádí i označení Znorov, nebo Veselí.
No a nakonec – jsem si meteorit v r. 1990 prohlédl i na vlastní oči v Naturhistorisches Museum in Wien (NHMW) – zde je označen jako Wessely a Znorow.
Nedávno jsem se ale dostal k historické publikaci (děkuji tímto ETH-Bibliothek Zurich), kterou vydal ve Vídni po 50 letech od pádu prof. A. Baumgartner podle zápisu, který pořídil v r. 1832 Karl von Schreibers pod názvem “Ueber den Meteorstein-Niederfall auf der Herrschaft Wessely in Mähren am 9. September 1831“.
Metodika, s jakou bylo k pádu a jeho svědkům přistupováno a jak se s nálezem zacházelo mne zaujala natolik, že si dovoluji nabídnout volný německý překlad.
V úvodním popisu je zmíněn historický přehled některých pádů meteoritů v rámci monarchie4 či jinde v Evropě a je zajímavé vidět, jak vypadal zájem, zapojení a podpora jak nejvyšších, tak i místních úředníků a majitele panství. Zejména metodika popisu pádu a nálezu je inspirující i dnes.
Pro zamezení všem pochybnostem o lokaci a „chybě“ v označení meteoritu (viz snímek informační tabule na Hatěckém mlýně výše): Jedná se o nález na území panství se sídlem, které odpovídá dnešnímu Veselí nad Moravou, místo pádu je popsáno jako Vnorovy, poblíž Strážnice, a to vše v tehdejším okrese Uherské Hradiště. Meteorit tedy nese oficiální označení Wessely (podle panství, „Znorovjané“6 nechť prominou), ale lze nají i název Znorow, či kombinaci Wessely (Znorow). Oficiální název je uveden takto i v katalogu meteoritů.
Daleko zajímavější je ale pohled na mapy a měření v nich. Pokud se podíváme na dnešní mapu, pak je vidět, že přibližná vzdálenost je odhadnuta s chybou asi 13 km, tzn. 2,3 německé míle a popisovaný azimut VJV je místo uvedených 112 ° na mapce naměřen na hodnotu 121 °.
A pak cesta meteoritu pokračovala:
A nyní se pojďme podívat na otázky a odpovědi ze dne 10. ledna 1832:
Ve zprávě vrchního soudního rady Smetaczka připojené k tomuto protokolu bylo uvedeno, že „několik set sáhů již bylo prohledáno, ale žádný podobný kámen nebyl nalezen; že také znorowští statkáři byli instruováni, aby při práci na polích na jaře pečlivě hledali až na míli daleko, a zejména jim byl dán slib, že nálezce takového kamene může očekávat odměnu.“
V červenci 1832 Ritter von Schreibers dále uvádí: “Až dosud nebyly přijaty žádné zprávy o nálezu druhého kamene z této události. To by mimochodem nemělo být překvapivé, protože není vůbec neobvyklé, že produktem takových meteorických jevů je jediný, často velmi malý kámen, který byl pozorován, potvrzen a znám s dostatečnou přesností. U přibližně 30 meteoritů, které se vyskytly na naší Zemi od roku 1820, tak tomu bylo alespoň u 17 z nich, kterými byly pouze jednotlivé kameny s hmotnostmi 1, 2, 4, 7, 14, 16 Pf a pouze jednou jeden s větší hmotností 36 nebo 40 nebo dokonce 200 Pf.
Pokud jste našli nějaké nejasnosti ve výše uvedených výpovědích svědků, nejste sami.
Dopisem ze dne 28. ledna 1832 byla udělena vrchnímu soudnímu radovi pochvala za ochotné, včasné a zcela uspokojivé provedení a doručení informačního protokolu. Zároveň zde byl dotaz na upřesnění několika protichůdných bodů, které byly ve zprávě, která dorazila s kamenem.
O tom napsal vrchního soudní rada Smetaczek dopis (z 25. února 1832), ve kterém jsou uvedeny tyto informace:
Podle všeho byli muži vyzváni, aby svůj odhad předvedli na jiných mracích.
Další text představuje analýza meteoritického kamene, kterou provedl Med.Dr. Philipp Alois Ritter von Holger. Jak uvádí, k meteoritu se dostal v prosinci 1831 a následuje popis povrchu, nápadných regmaglypů a výsledky chemické analýzy (červenec 1832).
Meteorický kámen tedy obsahuje:
I
II
III
Jílový křemičitan
39,00
42,80
36,37
Vápník
3,00
3,80
4,70
Hořčík
6,00
7,83
8,53
Železo
22,33
27,77
25,99
Síra
22,66
5,13
14,00
Hliník
0,16
0,27
0,84
Mangan
6,66
8,90
6,87
Kobalt
0,19
3,50
2,70
100,00
100,00
100,00
Poznámky o výsledcích výše uvedené chemické analýzy od ředitele von Schreiberse poukazují (pozn. i z dnešního pohledu) na okolnost, že zde chybí podíly Ni a Cr (a uvádí, že ani meteorit Stannern – Stonařov 1808 – chrom neobsahuje), ovšem nezapomeňme, že v té době se mineralogická a chemická klasifikace meteoritů teprve rodila. Brezina (1885) charakterizoval meteorit Wessely jako “šedě žilkovaný chondrit”.
Dnešní klasifikace řadí meteorit Wessely mezi obyčejné chondrity skupiny H-5, stejně tak je klasifikován meteorit Morávka (2000) či Benešov (2011), na Slovensku pak meteorit Košice (2010) nebo Rumanová (1994).
Poděkování Děkuji Leošovi Ondrovi za cenné připomínky k obsahu a doplnění katastrální mapy z Moravského zemského archivu.
(1) Narozen v Pressburgu (dnes Bratislava) 15.8.1775, zemřel ve Vídni 21.5.1852, významný meteoritik ↩︎
(2) Dnes Přírodovědné muzeum ve Vídni, tzn. Naturhistorisches Museum in Wien (NHMW) ↩︎
(4) Například je zmíněn předešlý nález z r. 1829, kdy vyoral sedlák železný meteorit u Bohumilic (mezi Vimperkem a Volyní) ↩︎
(5) Německá míle = 2912 vídeňských sáhů = 5 522,561408 m ↩︎
(6) Název Vnorovy pochází až od r. 1925 (podle nařízení z r. 1924). V nejstarších dobových listinách psaných latinsky, ale i česky, bylo užíváno názvu Wnorov – Wnorovy, případně různé obměny jako: Norow, Unirov, Wznorowy. Název Znorow – Znorowy nacházíme převážně v listinách psaných německy. Tento název se do povědomí lidí vžil nejvíce a je (na Slovácku) vyslovován dodnes. Podobně část obce Liderzowitz byla přejmenována na Lidéřovice (fakt s dlouhým é). ↩︎
(7) V literatuře se dá najít i označení: …bažinaté Vlčné pole… ↩︎
(8) V literatuře se dá najít také údaj: 15.30 hod. ↩︎
(13) V literatuře se ale uvádí i rozměry menší 15 x 10 x 5 cm a hmotnost 3736 g (Melioros, 1887). Údajně mělo dojít k poškození při dobývání ze země (pozn. – což moc nehraje s výpovědí výše) a ztrátě 30-45 g z původní hmotnosti. Brezina (1885) uvádí hmotnost 3672 g, protože 56 g bylo využito při výzkumných pracích a při výměně s dalšími ústavy. Navíc je ve sbírce ještě malý úlomek o hmotnosti 8 g, tzn. celková dnešní hmotnost činí 3680 g v rámci NHMW. ↩︎
Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení, technologie jako jsou soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.
Funkční
Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.