Konečně dopad, jak má být!

V noci z pondělí 26.9.2022 na úterý 27.9.2022 se dozvíme, kterak se trefila sonda DART do měsíce Dimorphos (to je ten, co obíhá kolem planetky Didymos), a co z toho vzešlo (a ještě vzejde).

Cílové těleso i planetka samy o sobě nepředstavují žádnou hrozbu pro naši planetu, mise DART pouze otestuje případnou technologii a možnosti budoucí obrany Země před kolizí s kometarním jádrem či planetkou.

Sonda NASA DART (Double Asteroid Redirection Test) a LICIACube Italské vesmírné agentury (ASI) před dopadem na binární systém Didymos.
Poděkování: NASA/Johns Hopkins APL/Steve Gribben

Dopad přibližně 600 kg vážící sondy DART proběhne autonomně ve vzdálenosti 11 mil. km od Země, rychlost střetu bude 6,1 km/s. A je dobré rovněž připomenout, že Dimorphos má průměr pouhých 160 m a kolem planetky Didymos, která má průměr přibližně 5x větší, tedy 780 m, oběhne jednou za 11.9 hod ve vzdálenosti 1,2 km rychlostí asi 17 cm/s. Kolem Slunce oběhne binární soustava jednou za 2,11 roku (770 dní) ve vzdálenosti 2,276-1,013 AU.

Projekt navrhla a připravila Johns Hopkins Applied Physics Laboratory (APL) v Laurel, Maryland, navigaci má na starosti JPL. Tato kritická technologie bude mít zvláště perné chvilky poslední 4 hodiny před dopadem – SMART Nav neboli Small-body Maneuvering Autonomous Real Time Navigation shromažďuje a zpracovává snímky binární soustavy Didymos a Dimorphos z kamery DART s vysokým rozlišením DRACO (Didymos Reconnaissance and Asteroid Camera for Optical navigation) a poté pomocí sady výpočetních algoritmů určí, jaké manévry je třeba provést. Pohon družice je rovněž zajímavá technologie – jde o nový iontový motor NEXT – C s xenonovým palivem.

Navíc se dne 11. září 2022 od mateřské sondy DART oddělila italská pozorovací družice LICIACube (jde o sestavu 6U o hmotnosti 14 kg – mimochodem je to první italská družice v meziplanetárním prostoru) a jejím úkolem bude první bezprostřední pozorování účinků dopadu sondy DART – půjde tedy o získání snímků povrchu a úlomků v okolí nově vytvořeného kráteru už po 3 minutách. Navíc se očekává i pořízení snímků odvrácených částí obou těles. Poslouží k tomu dvě optické kamery: LUKE (LICIACube Unit Key Explorer) a LEIA (LICIACube Explorer Imaging for Asteroid). Díky pořízeným snímkům budou moci korigovat autonomní naváděcí systém mikrosatelitu tak, že najdou a budou sledovat cílový asteroid Dimorphos během setkání s DARTem. Tým LICIACube je nyní v procesu kalibrace sondy z pořizovaných snímků nebeských těles při různých rychlostech a časech integrace.

Cubesat LICIACube byl zasunut do speciálního pouzdra na povrchu sondy DART a pomocí pružinového systému byl 14 dní před dopadem sondy na planetku vypuštěn tak, aby mohl poskytnout zásadní záběry srážky a následného oblaku materiálů. Zde je vidět jednu stranu křídel solárních panelů na boku cubesatu.

Klíčová budou především pozorování změny dráhy těles – a to především z pozemských observatoří. Tato měření už probíhala před vlastní misí DART. Navíc bude k binární planetce vyslána v říjnu 2024 další sonda – Hera, která bude zkoumat místo dopadu na podzim roku 2026. Díky tomu budeme moci zlepšit modely předpovídání účinnosti impaktoru.

Informace o průběhu dopadu a první snímky budou k dispozici především na NASA TV v pondělí, 26. září EDT (přičtěte si 6 hodin k uvedeným časům – pro nás tedy od půnoci dál – dopad nastane 27.9.2022 v01:14 SELČ)

  • 18:00 – Přímý přenos dopadu DARTu s asteroidem Dimorphos bude vysílán na NASA TV a  webových stránkách agentury. 
  • ​19:14 – Kinetický dopad DARTu s asteroidem Dimorphos.
  • 20:00 – Mediální brífink v Johns Hopkins APL, kde si vyslechli experti mise bezprostředně po úspěšném dopadu DARTu na asteroid Dimorphos.

a dále na sociálních sítích:

Sonda DART byla vypuštěna pomocí nosiče SpaceX Falcon 9 z Vandenberg Space Force Base, California dne 24.11.2021.

Planetka byla objevena v r. 1996 pomocí 0,91m dalekohledu na americké Národní observatoři Kitt Peak v rámci projektu pro hledání planetek a komet Spacewatch – jedná se o blízkozemní a potenciálně nebezpečnou planetku. Neméně potěšitelný je i ten fakt, že se za projektem nachází i zásadní česká stopa – P. Pravec z AsÚ AV ČR Ondřejov, v.v.i., který se věnuje výzkumu binárních soustav planetek, objevil v r. 2003 měsíc Dimorphos – S/2003 (65803) 1.

Sonda HERA na impaktním kráterem DART
1

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *