Pozorujte kometu C/2012 K1 (PanSTARRS)

Během jara jsme si mohli užívat excelentní pozorovací podmínky této komety. V předchozí konjunkci se Sluncem kometa byla na podzim roku 2013, od prosince pak byla pozorovatelná na ranní obloze a postupně stoupala stále více nad obzor. V březnu letošního roku kometa dosáhla jasnosti okolo 10 mag a stala se tím pádem viditelnou v menších dalekohledech. Zároveň od března byla pozorovatelná celou noc. Nejlepší byly její pozorovací podmínky na začátku května, kdy se několik dnů pohybovala krátce před půlnocí přesně v nadhlavníku! Kometa přitom stále zjasňovala, v květnu už byla jasnější než 9 mag a ve velkých dalekohledech byl poměrně snadno viditelný i ohon. Pozorovací podmínky se pak začaly rychle zhoršovat. V červnu už byla kometa viditelná jenom večer a na začátku července při jasnosti kolem 8 mag opustila večerní nebe a vydala se ke Slunci.

Následně se odehrály dvě důležité události. První z nich byla konjunkce se Sluncem, které kometa dosáhla 9. srpna. V ten den byla její elongace (úhlová vzdálenost od Slunce) menší než 1°! Poté se kometa začala od Slunce vzdalovat, ale pouze relativně ze zemského pohledu. Kometa ale byla v tu chvíli nepozorovatelná, spatřit jsme ji tak mohli pouze z korónografu sondy SOHO. Kometa se ovšem ve skutečnosti Slunci stále přibližovala a perihelu dosáhla až 27. srpna, a to ve vzdálenosti 1,05 AU od Slunce. Průlet kolem Slunce nebyl nějak extra blízký, proto jej kometa bez problémů přežila, jak se očekávalo. A poté už přišel začátek září a znovuzjevení se komety na obloze. Tentokrát na té ranní . . .

Kometa má aktuálně jasnost okolo 7 mag, během konjunkce se Sluncem tedy ještě asi o 1 mag zjasnila. A podle predikce by měla zjasňovat až do konce října, kdy bude v přízemí. To už ale bude od nás nepozorovatelná. Neváhejte proto a pokuste se kometu odpozorovat. Kometa má krásně vyvinuté oba ohony, jak prachový, tak iontový. Ty budou ovšem pozorovatelné asi jenom ve větších dalekohledech. Vzhledem k celkové jasnosti komety však na ni můžete použít i malý binokulár, pokud tedy máte tmavou oblohu. Ať už ale bude vaším pozorovacím přístrojem cokoliv, jedno je jisté. Jedná se o poslední lunaci, ve které bude kometa pozorovatelná. Její pozorovatelnost vydrží téměř do konce první říjnové dekády, kdy kometu z oblohy vymaže úplněk. V další lunaci už bude kometa tak nízko nad jižním obzorem, že bude prakticky nepozorovatelná. A kdy se objeví zpátky na naší obloze? Stane se tak až na přelomu jara a léta 2015, to už ale bude pravděpodobně slabší než 13 mag a tím pádem viditelná jenom velkými dalekohledy.

Zdroj: Aerith.net
Převzato z komety.webgarden.cz.