Kometa ISON aktuálně!

27. listopadu ( T- 1 )

Vzdálenost od Slunce: 22.4 mil. km
Vzdálenost od Země: 138.2 mil. km
Teplota na povrchu jádra: < 561 °C

 • Ničivá událost jádra komety byla potvrzena, u komety se objevila tzv. synchrona, která vzniká při uvolnění značného množství prachu v jednom okamžiku. Znamená to že se rozpadlo celé jádro, nebo jeho značná část.
 • Hned začátkem dne došlo k opětovnému růstu aktivity komety, v její komě se stále skrývá úlomek o velikosti postačující k silnému zjasnění. Za 24 hodin kometa zjasnila 40. násobně!
 • Už jen za necelý den projde přísluním, 1.2 mil km nad povrchem Slunce, teplota na povrchu jádra může přesáhnout 2500°C a pro další viditelnost na noční obloze se bude jednat o klíčový moment!

26. listopadu ( T- 2 )

Vzdálenost od Slunce: 30.8 mil. km
Vzdálenost od Země: 134.6 mil. km
Teplota na povrchu jádra: < 439 °C

 • Informace o zániku jádra komety není stále potvrzená, zatímco včera její aktivita dále ustávala, dnes mírně vzrostla. Je možné že kometa našla "pevnou půdu pod nohama". Pokud v hlavě komety stále přetrvává větší úlomek jádra, mohl by mít v průměru mezi 100 až 630 metry. Přežití tak velkého úlomku je prakticky vyloučené, pokud by k jeho úplnému zániku došlo až po těsném průletu u Slunce, mohla by kometa přeci jen na naší obloze být vidět. Stejně jako v případě komety 2011 W3 (lovejoy) před dvěma roky z jižní oblohy bychom mohli pozorovat "bezhlavý div" ohon komety vzniklý zánikem úlomku bez hlavy.
 • Zítra kometa vstoupí do pole koronografu C3 na sondě SOHO, sledujte online na tomto odkazu.
 • Vývoj komety v posledních 6 dnech na sondě STEREO-A můžete shlédnout na našem Youtube kanálu.

25. listopadu ( T- 3 )

Vzdálenost od Slunce: 38.1 mil. km
Vzdálenost od Země: 131.9 mil. km
Teplota na povrchu jádra: < 367 °C

 • Michal Drahus publikoval výsledky měření radioteleskopem IRAM. Dle výsledků vědeckého týmu kometa zaniká. Pro více informací čtěte speciální článek Labutí píseň komety ISON.

24. listopadu ( T- 4 )

Vzdálenost od Slunce: 44.9 mil. km
Vzdálenost od Země: 130.0 mil. km
Teplota na povrchu jádra: < 317 °C

 • Blízkost komety ke Slunci nyní neznemožňuje jen vizuální pozorování, ubyly také fotografie komety. Za dnešní den se zadařilo pouze dvěma fotografům na celém světe. Kometa je již příliš blízko u Slunce pro pozemskou techniku. Poslední snímky neukazují na výrazný vzrůst jasnosti, doufejme že kometě nedochází hmota.
 • Dle posledních včerejších snímků s vysokým rozlišením se vzhled komety výrazně nemění, její jádro stále chrlí výtrysky plynu a prachu a je tedy netknuté. Na žádných snímcích není znatelné ani jeho možné rozštepení.
 • Kometu nadále sleduje sonda STEREO-A, jak je vidět na aktualizované animaci, kde se nachází i jiná kometa Encke, Země i Merkur.

Pete Lawrence pořídil z Kanárských ostrovů nádherný snímek komety a struktur v její komě
Kometu ISON z Kanárských ostrovů vyhlíželi i včera – Alan Fitzsimmons

23. listopadu ( T- 5 )

Vzdálenost od Slunce: 46.4 mil. km
Vzdálenost od Země: 129.7 mil. km
Teplota na povrchu jádra: < 307 °C

 • Kometa ISON se začíná pohybovat ve stále více nehostinné blízkosti Slunce. Je vystavena značným teplotám, které mohou přesahovat 300°C a nepravidelnostem ve Slunečním větru. Závany koronálních výtrysků mohou ohon silně pocuchat, nebo dokonce i přetrhnout. Jádro komety stále žije, je otázkou jak se bude potýkat se značnou ztrátou hmoty kvůli vysokým teplotám v dalších dnech.
 • NASA ohlásila, že kometu zachytila sonda Messenger, která zkoumá planetu Merkur. Ta využila přiblížení komety a přesměrovala na ni své přístroje. Výsledky zatím nejsou zveřejněné kvůli složitým zveřejňovacím procedurám NASA.
 • Spektrum komety překvapivě obsahuje spektrální čáry sodíku Na I, které nebyly očekávány. Sodík ve spektru komety zachytili i amatérští astronomové.
 • Jasnost komety je nyní neznámá, kometa je zdá se mimo dosah pozorovatelů.

Nádherný snímek Michaela Jagera
Kometa a hora Fuji

22. listopadu ( T- 6 )

Vzdálenost od Slunce: 52.5 mil. km
Vzdálenost od Země: 128.7 mil. km
Teplota na povrchu jádra: < 272 °C

 • Se zhoršujícími se podmínkami viditelnosti, ubývá i posledních hrdinných pozorování komety. Odhad jasnosti je dnes jen jeden, dle něj je jasnost komety již 3.5 mag. Vyskytlo se několik hlášení o zachycení fragmentů jádra v komě, všechy se ukázaly být falešné. Jádro je stále netknuté a kometa pokračuje ve zjasňování.
 • NASA zveřejnila snímky komet ISON a Encke z paluby sondy STEREO v silném proudu slunečního větru: http://www.nasa.gov/content/nasa-releases-comet-ison-images-from-stereo/#.Uo-By2RgZlB

Kometa a Merkur

21. listopadu ( T- 7 )

Vzdálenost od Slunce: 58.5 mil. km
Vzdálenost od Země: 128.1 mil. km
Teplota na povrchu jádra: < 244 °C

 • Kometa definitivně prolomila hranici 4. mag a vytrvalí astronomové ji pozorují ráno, těsně před svítáním, na přesvětlené obloze. Bohužel je už tak utopená ve svítání, že není vidět pouhým okem. Ranní snímky objevily v ohonu zajímavou strukturu, jakýsi hustý oblak plynů který rychle prošel ohonem. Stále nejeví žádné známky rozpadu a pokud vydrží současné tempo zjasňování mohla by být vidět 28. a 29. i na denní obloze, ještě ji ovšem čeká dlouhá cesta. Zítra protne dráhu nejbližší planety u Slunce – Merkuru.
 • Kometa vstoupila do záběru kamery HI-A sondy STEREO Ahead. Aktualizované snímky ze sondy můžete nalézt na stránce http://stereo.gsfc.nasa.gov/beacon/.

Úchvatné foto komety nizoučko nad obzorem od Geralda Rhemanna z Namibie
Kometa a Merkur z Kanárských ostrovů, vyfotil Juan Carlos Casado

20. listopadu ( T- 8 )

Vzdálenost od Slunce: 64.0 mil. km
Vzdálenost od Země: 128.1 mil. km
Teplota na povrchu jádra: < 221 °C

 • Pozorovatelé hlásí jasnost komety v širokém rozpětí 3.7 až 5.3 mag. Obecně panuje shoda, že od včerejšího dne zjasnila. Druhý potenciální outburst se ale už nezdá tak silný jako ten první. Komety možná jen regulérně zjasňuje s přibližováním ke Slunci. Z našich šírek je už prakticky nepozorovatelná.

Kometa, Spica, Merkur a Sova – fotografie Paul Robinson, Colorado

19. listopadu ( T- 9 )

Vzdálenost od Slunce: 69.4 mil. km
Vzdálenost od Země: 128.5 mil. km
Teplota na povrchu jádra: < 201 °C

 • 60-cm dalekohled TRAPPIST pozorující z Evropské Jižní Observatoře odhalil další outburst komety ISON. Dle jeho měření během dne vzrostla produkce vody 6x. Jádro zatím nevykazuje známky štepení. Bruce Gary ohlásil skokové zjasnění o cca 0.5 mag za den na 4.8 mag.
 • Dr. Birgit Krummheuer z institutu Maxe Plancka vydal tiskovou zprávu o zaznamenání tzv. arcletů, útvary v komě připomínající křidélka, která mohou indikovat rozdělení jádra komety na dva nebo více úlomků. Žádný úlomek zatím přímo zaznamenán nebyl.

Snímek komety objevitelem – Vitali Nevski ze stejného dalekohledu kde byla objevena

18. listopadu ( T-10 )

Vzdálenost od Slunce: 74.7 mil. km
Vzdálenost od Země: 129.4 mil. km
Teplota na povrchu jádra: < 184 °C

 • Kometa ISON se po silném zjasnění uklidnila a její jasnost stagnuje mezi 5-6 mag. Odhady jasnosti mají velký rozptyl, podmínky pozorování jsou mizerné, kometa je nízko nad obzorem, ruší Měsíc a mnohdy je pozorována již za svítání. Na obloze je blízko jasné hvězdy Spica.

Foto Alessandro Dimai